December 10, 2018

tami sin youtube google twitter facebook

    SLAF Excellence Awards 2017 held

    March 10, 2018

    Sri Lanka Air Force Excellence Awards 2017 was held at the Eagles’ Lagoon View Banquet Hall at Katunayake on 6th March with the participation of the Commander of the Air Force, Air Marshal Kapila Jayampathy.

     

    At this year’s award ceremony, Flight Sergeant Susantha HT (Aero Engine Fitter) of No 2 Squadron SLAF Base Katunayake and Corporal Rukshani (Ops Guard) at SLAF Combat Training School Diyatalawa were named the Most Outstanding Airman and Airwoman for the Year 2017.

     

    The team from E & TE Wing SLAF Base Rathmalana won the "Most Outstanding Research Team" award. The team won this award for the research on manufacturing of an “Automated Weather Station”.

     

    The award for the Best Quality Control Circle (QCC) which was introduced in 2016 was won by the QCC on energy conservation named “Correct Turn – 2” forwarded by SLAF Station Ampara.

     

    The Chief of Staff, Air Vice Sumangala Dias, Members of the Air Force Board of Management, Senior Officers of the SLAF, Officers and other ranks, family members of the winners participated for the event.

     

    Best Aero Engine Tradesman
    Flight Sergeant Susantha HP (Aero Eng)


    Best Aero Engine Tradeswoman
    Corporal Priyadarshani LMS (Aero E&I)


    Best General Engine Tradesman
    Flight Sergeant Kumara HMJA (Surface Tech)


    Best E&T Tradesman
    Sgt Jayasekara JAPS (Tele Supsr)


    Best E&T Tradeswoman
    LAC Bandara RMKGNJ (Telephonist)


    Best Log Tradesman
    Warrant Officer Jayakody (Ground Stewards)


    Best Log Tradeswoman
    Corporal De Silva BN (Log Assistant)


    Best Admin Tradesman
    Warrant Officer WPLP Jayawardane (Account Assistant)


    Best Admin Tradeswoman
    Flight Sergeant Pathirana AI (Account Assistant)


    Best Ground Operations Tradesman
    Flight Sergeant Pushpa Kumara (Operations Ground)


    Best Ground Operations Tradeswoman
    Corporal Rukshani DCK (Operations Ground)


    Best Civil Engineering Tradesman
    Flight Sergeant Samarapperuma SAL (Electronic Technician)


    Best Civil Engineering Tradeswoman
    Sergeant Swarnamali WT (Draughtswoman)


    Best Health Service Tradesman
    Flight Sergeant Perera HATS (PHI)


    Best Health Service Tradeswoman
    Corporal Samanmalee PHAC (Certified Nurse)


    Best Provost Tradesman
    Warrant Officer MAMS De Silva (Provost)


    Best Provost Tradeswoman
    Corporal Herath RHMAS (Police)


    Best Performing Arts Tradeswoman
    Corporal Pulleperuma MM (Musician)


    Best Physical Training Tradesman
    Warrant Officer WMRP Fernando (Physical Training Instructor)


    Best Physical Training Tradeswoman
    Leading Aircraftswoman Silva ASM (Physical Training Instructor)


    Best Support Service
    Warrant Officer WS De Silva (D of Trg Supsr)

     

    Last modified on Friday, 09 March 2018 11:07

    dgi log front

    recu

    electionR2